اردکان شهری به رنگ آفتاب

حرفهای خودمانینویسنده : آفتاب اردکان ; ساعت ۱:۳٦ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۸/۱

IQچیست و چگونه کار می کند و رابطه آن با موفقیت چیست:

شما می‌دانید ‌«آی‌کیو»تان چند است؟ اصلا می‌دانید معنای IQ چیست؟ در زبان فارسی، آی‌کیو را «بهره هوشی» ترجمه کرده‌اند. خب، حالا یک سوال: به نظر شما، آدم‌ها برای موفق شدن در زندگی‌شان حتما به بهره هوشی بالا احتیاج دارند؟ پاسخ به این سوال را در ادامه مطلب بخوانید


همه ما در طول زندگیمان در مورد تست های هوش حرف های زیادی شنیده‌ایم و افراد باهوشی را دیده‌ایم که به قولی IQ بسیار بالایی دارند.

حال بد نیست بدانیم این IQ یا همان هوش انسان که توسط تست‌های پیچیده آزمایش می‌شود چیست و چه خصوصیاتی دارد.

تست IQ :

کلمه IQ مخفف Intelligence Quotient یا همان بهره هوشی است. این بهره هوش سال هاست که به صورت تست مورد آزمایش قرار می‌گیرد و نشان می دهد توانایی و هوش هر فرد در مقابل جمعیت جهان چقدر است.

تست فوق نمره استانداری دارد که میانگین آن 100 است. در اکثر این تست‌ها نمره‌ای بین 90 تا 110 هوش متوسط فرد را نشان می‌دهد. نمره بالای 130 هوش بالا را نشان می‌دهد و نمره زیر 70 نشانگر مشکلات مغزی فرد است.

این تست مانند هر تست دیگری در مورد کودکان متفاوت است زیرا تفاوت سنی می‌تواند تغییراتی را در نتیجه این تست اعمال کند.

ارزیابی هوش با تست

در این تست چه چیزی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد سئوالی است که در این قسمت به آن پاسخ می‌دهیم.

پاسخ به این سئوال طبق آنچه داشنمندان اعلام کرده‌اند آن است که این تست می‌تواند توانایی فرد را در مقابل حل مشکلات و همچنین نگهداری و استفاده از اطلاعات دریافتی اعلام کند. این توضیح دقیقا به این معناست که فرد تا چه حد می‌تواند تحلیلگر باشد، مسائل را حل کند، توانایی برقراری ارتباط بین مفاهیم را داشه باشد و اطلاعات را به سرعت دریافت و در ذهن ذخیره کند.

تست هوش در چند حوزه می‌تواند انجام پذیرد:

-
توانایی شناخت حجم ها: توانایی اینکه فرد بتواند اشکال را با مهارت دست‌کاری کند و حجم آنها را درک کند.

-
توانایی حل مسائل ریاضیات: توانایی حل مسائل و استفاده از منطق.

-
توانایی بیان: توانایی تکمیل جملات و به یاد داشتن کلمات، زمانی که لغات حذف شده‌اند.

-
توانایی بالای حافظه: توانایی به یاد سپردن اشکال و اجسامی که قبلا دیده و یا شنیده شده است.

سئوالات در هر کدام از این حوزه‌ها می‌تواند توانایی فرد را در یک رشته مشخص کند اما برخی از روانشناسان معتقدند که این حوزه‌ها می‌تواند توانایی کلی هوش و حافظه راتعیین کند.

برخی از افراد در بعضی از این حوزه‌ها بهتر پاسخگو هستند و در بعضی دیگر کمتر فعالند. اما محققان معتقدند که افرادی که در یکی از این روشهای نمره بالایی کسب کنند در دیگر حوزه‌ها نیز بسیار خوب هستند و اگر در دیگر حوزه‌ها ضعیف عمل کنند در دیگر پاسخها هم ضعیف خواهند بود.

بر اساس این تئوری محققان معتقدند که تست‌های هوش یا همان تستهای آی کیو می‌تواند توانایی هوش هر فردی را تعیین کند.

میزان IQ ثابت است

از آنجایی که تست‌های هوش بر اساس فهم شما از مسائل است و به معلوماتتان ارتباطی ندارد یادگیری مسائل نمی‌تواند کمکی به بالا رفتن اندازه آی کیو شما بکند. یادگیری می‌تواند به تمرینات مغزی شما کمک کند که در نهایت به فعالیت بیشتر مغز شما می‌رسد اما دانشمندان به ازتباط پیشرفت کاری مغز و بالا رفتن هوش اعتقادی ندارند.

تحقیقات نشان می‌دهد که بالا بودن هوش به نظر می‌رسد که بیشتر به عوامل ژنتیکی بستگی داشته باشد تا به عوامل محیطی. اما آنچه تمامی محققان معتقدند آن است که یادگیری در طول زمان می‌تواند در بهبود کار مغز تاثیرات مهمی داشته باشد.

اما آیا شما می‌توانید هوش یا همان آی کیو خود را بالا ببرید؟

بعضی از شواهد نشان می‌دهد که کودکانی در دوران بسیار کوچکی که از نظر تغذیه به شکل خاصی رسیدگی شده‌اند توانایی‌های مغزی و هوشی بالایی دارند و در دوران ابتدایی مدرسه می‌توانند تفاوتهای بسیاری را از سایرین نشان دهند اما این تفاوتها در سالهای بعد به شکلی در می‌آید که انها نیز با کودکان عادی یکسان می‌شوند.

هوش افراد بزرگسال هم با گذشت زمان بالا نمی‌رود. شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد که یادگیری روشهای جدید و یا حل کردن انواع پازل‌ها می‌تواند توانایی‌های مغز را بالا ببرد اما هیچیک از این راهها همیشگی نبوده و هرگز تنوانسته‌اند نمرات تست هوش فرد را بالا ببرند.

در نهایت نتیجه آن است که نمره تست هوش شما شما تغییرناپذیر است و فرقی نمی‌کند که شما چقدر درس بخوانید و معلوماتتان را بالا ببرید.اما این به معنا هم نیست که نتوانید هوش خود را بالا ببرید. تست آی کیو در واقع تنها راهی بسیار مفید برای اندازه‌گیری جنبه‌هایی از هوش است.

بسیاری از منتقدان معتقدند که این تست نمی‌تواند قدرت خلاقیت, توانایی های اجتماعی , دانش و معرفت را اندازه گیری کند. ارزش این تست تنها به آن است که می‌تواند توانایی‌های کلی را که به اندازه هوش ربط پیدا می‌کند را ارزشیابی کند.

گرچه مثال های بسیار زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد افرادی که دارای نمره بالای تست آی کیو هستند توانسته‌اند در داشنگاه و محیط کار خود موفق باشند اما نمونه‌های بسیاری هم وجود دارند که عکس این موضوع را ثابت می‌کنند.

به تازگی در یکی از برنامه‌های تلویزیونی کشور کانادا زندگی تعدادی از مردم شمال آمریکا پی‌گیری شده که IQ بالایی داشته‌اند. یکی از آنها که IQ بسیار بالا و شگفت‌انگیزی داشت در زندان موتورسیکلت تعمیر می‌کرد. او برای شرکت در سرقت مسلحانه تا به حال چند بار دستگیر شده بود. یکی دیگر از افرادی که با او صحبت شد، یکی از رکوردداران IQ در شمال آمریکا بود. شغل او محافظت از رستوران بود و بیرون انداختن افرادی که می‌خواستند نظم رستوران را به هم بریزند. او 10 سال بود که این کار را انجام می‌داد. حقوق حداقلی دریافت می‌کرد و در یک گاراژ کوچک زندگی می‌کرد. با مرور این دو مثال این‌طور می‌شود نتیجه‌گیری کرد که به طور واضح داشتن IQ بالا برای موفق بودن در زندگی کافی نیست. پس این تست‌ها چه می‌گویند؟ حقیقت این است: تست‌های IQ تنها ظرفیت ذهنی شما را نشان می‌دهند ظرفیتی که به تنهایی نمی‌تواند کاری از پیش ببرد و این شما هستید که باید آن را پرورش و توسعه بدهید. این شما هستید که باید راه استفاده از این هوش و ذکاوت خود را پیدا کنید وگرنه نه تنها از دیگران موفق‌تر نخواهید بود که ممکن است شکست‌های بزرگ‌تری را به علت انتخاب راه نادرست تجربه کنید. قصه زندانی باهوشی را که اول متن برای‌تان گفتیم و در زندان موتور تعمیر می‌کرد را که یادتان نرفته؟!

 

نقطه شروع است

یک نفر ممکن است صدای بسیار خوبی داشته باشد ولی علاقه‌ای به موسیقی و اجرای آن نداشته باشد.یک فرد دیگر ممکن است اندام مناسبی برای ورزش‌های پرشی داشته باشد اما از ورزش متنفر باشد و... چند مثال دیگر که اگر به اطراف‌تان نگاه کنید حتما آنها را می‌بینید. فراموش نکنید داشتن استعداد تنها یک نقطه برای شروع است و نه هیچ چیز دیگر.

 

پیشگویی نمی‌کند

تست‌های IQ که امروزه داریم، ممکن است میزان هوش ما را پیشگویی کنند و پتانسیل ذهنی ما را معلوم کنند اما آنها نمی‌توانند پیشگویی کنند چه کسی می‌تواند یک معلم خوب باشد یا یک مدیر خوب یا یک رییس‌جمهور مناسب یا یک پدر و مادر خوب. منتقدان این تست‌ها می‌گویند تنها چیزی که یک تست IQ مشخص می‌کند این است که چه کسی می‌تواند تست IQ را خوب جواب بدهد!

 

زیرکی نمی‌آورد

عزم؛ قصد؛ پشتکار و رویاهایی که در سر دارید می‌توانند نقش تعیین‌کننده‌تری در موفقیت شما داشته باشند تا میزان IQ شما. فعال بودن؛ خوش‌بین بودن به آینده و انعطاف‌پذیر بودن ویژگی‌های مشترک بسیاری از آدم‌های موفق است. داشتن عواطف اجتماعی؛ قدرت ارتباط پیدا کردن و نزدیکی با افراد مختلف و قدرت اظهارنظر مثبت و گرم گرفتن در هنگام رویا‌رویی با دیگران توانایی‌های مفید و قابل استفاده‌تری در زندگی است. هرچند تست‌های IQ میزان درستی از IQ شما را تعیین می‌کنند اما این اعداد نشانگر هوش و زیرکی نیست در حالی که تست‌های استاندارد هوش روی کشف و اندازه‌گیری قدرت زبانی؛ استدلالی و منطقی و قدرت ریاضی ذهن تمرکز دارند. اما واقعا و به‌طور دقیق این موارد تعیین‌کننده میزان استعداد ما هستند؟ یا نه باز هم معیارهای وسیع‌تری برای تصمیم‌گیری وجود دارد!

ما آدم‌های بسیاری را داریم که کتاب‌های پرفروش زیادی در زمینه «زندگی زیبا» دارند اما خودشان «زندگی زیبایی» ندارند. آیا باید بگوییم آنها آدم‌های باهوشی هستند؟ بعضی‌ها در زمان بچگی و تحصیل زندگی محقر و فقیرانه‌ای داشته‌اند اما وقتی بزرگ شده‌اند تبدیل به آدم‌های موفقی شده‌اند که زندگی خوبی دارند. چرا تست‌های هوش ما با چنین نتیجه‌ای روبه‌رو می‌شوند؟!

 

دقیقا یعنی چه؟

یک نفر ممکن است در مدرسه وضعیت شکننده و ملالت‌آوری داشته باشد اما وقتی وارد بازار کار می‌شود در کسب و کار و تجارت بسیار موفق است؟ آیا این آدم بی‌استعداد است یا بااستعداد؟ یا فردی که دانشمند بزرگی است اما نمی‌تواند برای خودش یک همسر مناسب پیدا کند. چطور؟ آیا او واقعا با استعداد است؟ آیا پیکاسو واقعا نادان بود چون نمی‌توانست یک مساله ساده ریاضی را حل کند؟ آیا اینشتین احمق بود چون نمی‌توانست یک هنرمند باشد؟ به نظر شما کدام یک از این دو چهره مشهور با استعداد بودند؟ پیکاسو یا اینشتین؟! آیا با این حساب ما استعدادهای متفاوت و مختلفی نداریم؟ آیا استعداد تعریف‌های متفاوتی ندارد؟ آیا واقعا با یک فرمول می‌توان آن را اندازه گرفت؟ واقعا استعداد چیست؟ چه تعریفی دارد؟!

چند متخصص که سال‌ها در این زمینه تحقیق کرده‌اند می‌گویند ما باید تصورمان را از استعداد و گستره آن و نقشی که در موفقیت‌های شخصی؛ اجتماعی و خصوصی بازی می‌کند تغییر دهیم. هووارد گاردنر روا‌ن‌شناس در دانشگاه‌ هاروارد پیشنهادی دارد. او می‌گوید: «ما باید دامنه گسترده‌ای از توانایی‌های یک فرد را از قدرت ذهنی و بدنی گرفته تا ارتباط‌های اجتماعی‌اش را برای تعیین هوش فرد در نظر بگیریم.» او در کتاب «چارچوب ذهن: تئوری هوش‌های چندگانه» می‌گوید: «تحقیقات نشان می‌دهد ما هفت نوع هوش داریم: هوش زبانی یا کلامی‌، هوش هنر موسیقی، هوش منطق ریاضی، هوش فضایی، هوش حرکات بدنی، هوش اجتماعی و هوش درون فردی یا مهار نفس.» گاردنر معتقد است که افراد ‌برای هر مساله خاصی، هوش مربوط به آن مساله را به کار می‌برند. یک دیگر از روان شناسان؛ رابرت استندبرگ پیشنهاد می‌کند ما باید سه نکته را درباره میزان هوش تجزیه و تحلیل کنیم:
1) قدرت تفکر استدلالی و منطقی و عملکرد تحصیلی،
2) توانایی حل کردن فعال مسایل زندگی و 3) قدرت درک مردم و ارتباط برقرار کردن موثر با آنها.

 

نه؛ EQ آری

دانیل گولد من هم از یک منظر دیگر به این مقوله در کتاب‌اش که جزو پرفروش‌ها است؛ نگاه کرده. او در این کتاب این موضوع را بررسی کرده که چرا بسیاری از افراد با IQ بالا موقعیت‌های مناسب شغلی و اجتماعی ندارند. او می‌گوید EQ یا همان هوش هیجانی بسیار مهم‌تر از هر نوع استعداد دیگری برای موفقیت است. اما EQ یا همان استعداد هیجانی چه توانایی به شما می‌دهد؟ این استعداد در شما قدرت برقراری ارتباط موثر با دیگران را ایجاد می‌کند. به شما کمک می‌کند ذهن روشن و خوش‌بینی داشته باشید. به همین دلیل جذب بسیاری از افراد و کارها شوید و زمینه موفقیت برای شما فراهم شود. با این بحث‌ها ما هم مثل خیلی از محققان به این نتیجه می‌رسیم که با زدن یک تست و به دست آوردن آمار و ارقام بالا نمی‌توان موفق بودن یا نبودن را پیش‌بینی کرد. اگر می‌خواهیم موفق باشیم باید استعداد خود را با مهارت‌هایی که بسیار مهم هستند بیامیزیم و مهم‌تر از همه در ارتباط اجتماعی‌مان تجدیدنظر کنیم. میزان IQ شما تنها یک عدد است و دیگر هیچ! این عدد شما را تعریف نمی‌کند. شما را به اوج نمی‌برد و یا دست و پای شما را نمی‌بندد. به یاد بیاورید توانایی‌های بسیار دیگری هم وجود دارند که می‌توانند شما را به سمت زندگی موفق و بهتر ببرند.<بازيابي رمز عبور
نام کاربری :
ایمیل :
Powered By :<ارسال پيام به مدير
* نام شما :
* ایمیل شما :
وب سایت شما :
* متن پیام :
سایت تبادل لینک خودکار rss feed